Гострий гнійний середній отит

Опубліковано в: Захворювання вуха — Yashan 21.12.2010 @ 13:16

- гнійне запалення слизової оболонки порожнин середнього вуха з появою перфорації барабанної перетинки.

Причини

У більшості випадків гості нежиті, ГРВІ, травми.

Клініка

Виділяють три стадії (періоди).

І стадія – доперфоративна (триває 1-3 доби) характеризується дифузним запальним процесом у вусі. Початок захворювання гострий з появи вираженого стріляючого, рвучого, пульсуючого болю у вусі, який собою затьмарює інші вушні прояви: зниження слуху, шум, відчуття переливання рідини у вусі. Спостерігаються яскраво виражені симптоми загальної інтоксикації – висока температура тіла, озноб, затороможеність та загальне нездужання.

Барабанна перетинка червона, інфільтрована, випнута, особливо в задніх квадрантах; нерідко зникають її обриси.

У цій стадії інфекція може поширитися на лабіринт і в порожнину черепа, спричинюючи ранні ускладнення з особливо тяжким перебігом.

ІІ стадія – перфоративна (триває 4-7 діб) характеризується виникненням спонтанної перфорації барабанної перетинки, через 24-48 год після початку захворювання. Після виникнення перфорації і відтіканні ексудату з середнього вуха біль швидко вщухає, температура тіла знижується. Крізь перфораційний отвір виділяється спочатку геморагічний, а згодом – гнійний ексудат. Виділень буває дуже багато, вони подразнюють шкіру зовнішнього слухового ходу та навколишніх ділянок.

ІІІ стадія – видужання (зворотного розвитку або репаративна, триває до кінця 3-го тижня). Кількість виділень зменшується, вони стають слизовими, витікають без періодичних поштовхів. Барабанна перетинка блідне, невеликі перфорації закриваються.

Обов’язковим є загальний аналіз крові (де відзначається помірний лейкоцитоз та підвищене ШОЕ) та посів виділення з вуха на виявлення збудника та чутливість його до антибіотиків.

Наслідки

Найчастіше захворювання завершується повним загоєнням барабанної перетинки і відновленням слуху (видужання);

Стійке погіршення слуху внаслідок утворення злуків у барабанній порожнині (без перфорації);

Виникнення стійкої перфорації барабанної перетинки (перехід у хронічний середній отит);

Розвиток ряду ускладнень: мастоїдиту, лабіринтиту, вираженої нейросенсорної приглухуватості (кохлеїту), парезу лицевого нерва, отогенного сепсису, внутрішньочерепних ускладнень тощо.

Ознаками ускладнень є: погіршення загального стану, повторне підвищення температури тіла, посилення болю у вусі, який вже починав вщухати, збільшення кількості виділень, відсутність поліпшення слуху або подальше його зниження, поява болю в завушній ділянці, зростання у крові показників запалення.

Лікування

При тяжкому перебігу гострого гнійного середнього отиту хворому призначають ліжковий режим, вводять антибіотики, передусім широкого спектру дії. Застосовують також болезаспокійливі засоби; зігрівальний компрес на вухо; краплі у вухо; судинозвужуючі краплі до носа. Лікування треба провадити протягом 1 тижня, навіть у тому разі, коли прояви отиту зникають раніше цього терміну. Обов’язково проводять одночасне лікування супутніх захворювань носа для покращення функції слухової труби.

За наявності виділень з вуха проводять регулярне очищення слухового проходу від гною. Критеріями сприятливого перебігу хвороби є покращення загального стану хворого, нормалізація картини крові, місцевих проявів ураження органа слуху.

Слід пам’ятати, що відсутність гноєтечі з вуха і гарячки не виключає можливих ускладнень. Тому якщо лікування впродовж 3 днів не має ефекту, призначають інший антибіотик, з урахуванням даних чутливості висіяної з вуха чи носа мікрофлори. При цьому доцільно використати антибіотики, що проникають у кісткову тканину, оскільки ускладнення виникають через перехід запального процесу на кістку. При підозрі виникнення ускладнень та якщо своєчасно не виникає спонтанна перфорація барабанної перетинки, показаний парацентез (розріз барабанної перетинки).

Профілактика

За наявності патології носа і носоглотки (викривлення перегородки носа, аденоїди, гіпертрофія носових раковин) їх треба усунути для відновлення носового дихання, але проводять операцію лише після вилікування отиту.

Прокоментуй! »

Коментарів поки що немає.

RSS-канал коментарів цієї публікації. TrackBack URL

Залишити коментар