Гострий катаральний середній отит

Опубліковано в: Захворювання вуха — Yashan 17.12.2010 @ 05:53

Гострий катаральний середній отит – легка форма гострого середнього отиту. Особливо часто ця форма виникає у дітей з аденоїдами (розростання глоткового мигдалика), що порушують функцію слухової труби. У дорослих ГКСО сприяють хвороби носа та носоглотки (викривлення перегородки, гострі та хронічні риносинусити, поліпи, тощо).

Клініка

Пацієнта турбує відчуття тиснення і повноти у вусі або незначний біль; помірне зниження слуху; шум; можливі незначні виділення з вуха; загальне нездужання та температура тіла (37-38? С). Носові симптоми: виділення з носа (водянисті або слизово-гнійні), порушення носового дихання, гугнявість мови, головні болі тощо.

При огляді порожнини носа видно значні серозні, слизові або гнійні виділення у носі, можливо аденоїдні вегетації у носоглотці.

Барабанна перетинка злегка випнута, сіро-рожевого кольору (її колір залежить від кольору ексудату, що накопичується в барабанної порожнині). Перфорації у більшості випадків не буває, якщо вона виникає, то з’являються короткочасні виділення з вуха.

Гострий катаральний середній отит Перфорація

У випадках коли функцій слухової труби відновлюється відбувається зворотний розвиток (через 4-7 днів). Треба пам’ятати, що відсутність перфорації не гарантує від розвитку ускладнень. Основними симптомами яких є різке зниження слуху, головокружіння, нудота, блювання. Тому хворий повинен перебувати під наглядом лікаря до повного одужання.

Лікування

Лікування направлене на відновлення функції слухової труби та ліквідацію запальних процесів носа і глотки (судиннозвужучі краплі у ніс, змащування та полоскання глотки). Крім того, палатний режим, у разі вираженого болю – анальгетики.

краплі до вуха до 5-7 раз на добу. За відсутності перфорації та нормальній переносимості краще спиртові (3 % р-н саліцилової кислоти, 2 % р-ни новоіманіну, хлорофіліпту тощо). При болях, пов’язаних з використанням спиртових крапель, використати треба водні краплі (діоксидин, сульфацил натрія). За наявності виділень у вусі перед вливанням проводять обережний туалет (ваткою, намотаною на сірник).

Використання крапель, що містять антибіотики та гормони (софрадекс, дженодекс, гаразон) можливе лише за призначенням лікаря, і протипоказане при перфорації барабанної перетинки.

Наголошую! Всі краплі до вуха повинні бути теплими (37? С). Найпростіше перед використанням баночку з розчином помістити на декілька хвилин у гарячу воду.

Загальні антибіотики необхідні у більшості випадків при підвищенні температури тіла. В разі тривалого перебігу (більше 3 тижнів) та при розвитку перших проявів ускладнень необхідна невеличка операція тимпаностомія (шунтування барабанної перетинки) для покращення аерації та розгрузки барабанної порожнини від виділень. Загалом вона триває 5 хв. і полягає у введенні в барабанну перетинку маленької трубочки.

шунтування барабанної перетинки тимпаностомія

Профілактика

при частих рецидивах катарального середнього отиту у дітей із збільшеним глотковим мигдаликом показана аденотомія. У дорослих з викривленням перегородки носа і проблемами у носі – переважно хірургічне втручання.

Прокоментуй! »

Коментарів поки що немає.

RSS-канал коментарів цієї публікації. TrackBack URL

Залишити коментар